Keep Light On (2016)

Jacek Korohoda i Bill Neal.
źródło:
Dziennik Polski
https://tiny.pl/w8wt1

Zaskakująca płyta polskiego gitarzysty jazzowego Jacka Korohody i australijskiego blues-rockowego wokalisty Billa Neala.

W lipcu 2016 roku ukazał się album Keep a Light On, będący dzieckiem spółki autorskiej Billy Neal (australijski rockowy wokalista i saksofonista) i Jacka Korohody (polski gitarzysta i kompozytor jazzowy). Płyta, wydana jako LP, CD oraz Digital Download, zawierająca dziesięć nowych autorskich kompozycji, przenosi słuchacza w świat dźwięków przełomu lat 60 i 70tych, zaadresowanych do współczesnego słuchacza.

Album nagrany został w Krakowie, miksowany w Krakowie i Perth, wytłoczony w Anglii, a wydany nakładem australijskiej wytwórni Ozzy Records. Zainteresowania i muzyczne krajobrazy, malowane przez obu muzyków w ich dotychczasowych dyskografiach i grane na koncertach, spotkały się w jednym punkcie. Pełen energii, charyzmatyczny głos Billa współgra i prowadzi dialog z riffami i melodyjnym stylem solówek gitarowych Jacka.

HiFi i Muzyka 2/17


Owoc współpracy australijskiego wokalisty Billy’ego Neala z zespołem krakowskiego gitarzysty Jacka Korohody to zestaw nowych kompozycji, utrzymanych w klimacie klasycznego rocka i bluesa. Charakterystyczny, zachrypnięty głos Neala współgra z ciekawymi riffami i soczystymi solówkami gitary. W nagraniach odnajdziemy wpadające w ucho melodie, połączone ze stylowo archaicznym brzmieniem lat 70 i 80. Wokalna energia, błyskotliwe partie gitary i pełne pomysłów aranżacje sprawiają, że płyta zadowoli zwolenników tradycyjnego blues rocka.

Album ukazał się również na winylu, a analogowe brzmienie idealnie pasuje do specyfiki tego materiału. Oby współpraca artystów doczekała się równie fascynującej kontynuacji. 

Robert Ratajczak na longplay.blox.pl:


„Wypełniony wspólnymi kompozycjami obu artystów album, przynosi zestaw przebojowych rockowych utworów, silnie nawiązujących do bluesa. Ogrom wokalnej energii, błyskotliwe partie gitary i pełne ciekawych pomysłów aranżacje w stylu lat 70-tych i 80-tych, sprawiają iż płyta winna zadowolić wszystkich zwolenników tradycyjnego rocka.

Gentelman, energetyczny utwór otwierający album, to piosenka o miłości, w refrenie odwołująca się do Joe Cockera, z którym, ze względu na barwę głosu, Bill jest często porównywany. Następnie, poprzez bluesowy Fool Out Of Me, pogodny Still Running, nastrojowy Shadow i rockowy, energetyczny Don’t Lie To Me słuchacz wciągany jest w ukochany przez autorów muzyczny świat, w którym brzmią echa The Beatles, Jimi Hendrixa, Led Zeppelin, Joe Cockera i Prince’a. Na drugiej stronie winylowej płyty (nr. 6 na CD) napotykamy tytułowy, psychodeliczny Keep a Light On, bluesowy Blue For You, przebojowy, dedykowany żonie Billa Sto lat Ewa, i przejmujący Nadal kocham cię. Na pożegnanie otrzymujemy monumentalny Man to Woman. Pożegnanie, będące jednocześnie zaproszeniem do ponownego wysłuchania wciągającej całości.

Billy Neal – śpiewa i występuje od piątego roku życia. Jego nauczyciel śpiewu po wielu latach skomentował: „nigdy nie słyszałem takiego głosu, wtedy i teraz”. Po zaangażowaniu do Royal English Opera w wieku ośmiu lat, swoje dzieciństwo spędził na występach w Wielkiej Brytanii. Przez rok występował w Śnie Nocy Letniej w Operze Covent Garden w Londynie, śpiewając role główne oraz wystąpił w filmie z Sophią Loren i Richardem Burtonem. Wśród niezliczonych koncertów, ma w dorobku prywatny koncert dla Roberta Plant’a z Led Zeppelin. W Polsce współpracował ze ś.p. Jarkiem Śmietaną.

Wybrana dyskografia:
I Love The Blues (2011), Live At Impart (2012), I Belive (2013)”