Wszystko o płycie Keep a Light On                 Galeria "Keep a Light On"

Zaskakuj±ca płyta polskiego gitarzysty jazzowego Jacka Korohody i australijskiego blues-rockowego wokalisty Billa Neal’a.

W lipcu 2016 roku ukaże się album ‘Keep a Light On’, będ±cy dzieckiem spółki autorskiej Billy Neal (australijski rockowy wokalista i saksofonista) i Jacek Korohoda (polski gitarzysta i kompozytor jazzowy). Płyta, wydana jako LP, CD oraz Digital Download, zawieraj±ca dziesięć nowych autorskich kompozycji, przenosi słuchacza w ¶wiat dĽwięków przełomu lat 60 i 70tych, zaadresowanych do współczesnego słuchacza. Album nagrany został w Krakowie, miksowany w Krakowie i Perth, wytłoczony w Anglii, a wydany nakładem australijskiej wytwórni Ozzy Records. Zainteresowania i muzyczne krajobrazy, malowane przez obu muzyków w ich dotychczasowych dyskografiach i grane na koncertach, spotkały się w jednym punkcie. Pełen energii, charyzmatyczny głos Billa współgra i prowadzi dialog z riffami i melodyjnym stylem solówek gitarowych Jacka.

Jak pisze Robert Ratajczak na longplay.blox.pl: „Wypełniony wspólnymi kompozycjami obu artystów album, przynosi zestaw przebojowych rockowych utworów, silnie nawi±zuj±cych do bluesa. Ogrom wokalnej energii, błyskotliwe partie gitary i pełne ciekawych pomysłów aranżacje w stylu lat 70-tych i 80-tych, sprawiaj± iż płyta winna zadowolić wszystkich zwolenników tradycyjnego rocka”.

‘Gentelman’, energetyczny utwór otwieraj±cy album, to piosenka o miło¶ci, w refrenie odwołuj±ca się do Joe Cockera, z którym, ze względu na barwę głosu, Bill jest często porównywany. Następnie, poprzez bluesowy ‘Fool Out Of Me’, pogodny ‘Still Running’, nastrojowy ‘Shadow’ i rockowy, energetyczny ‘Don’t Lie To Me’ słuchacz wci±gany jest w ukochany przez autorów muzyczny ¶wiat, w którym brzmi± echa The Beatles, Jimi Hendrixa, Led Zeppelin, Joe Cockera i Prince’a. Na drugiej stronie winylowej płyty (nr. 6 na CD) napotykamy tytułowy, psychodeliczny ‘Keep a Light On’, bluesowy ‘Blue For You’, przebojowy, dedykowany żonie Billa „Sto lat Ewa”, i przejmuj±cy „Nadal kocham cię”. Na pożegnanie otrzymujemy monumentalny ‘Man to Woman’. Pożegnanie, będ±ce jednocze¶nie zaproszeniem do ponownego wysłuchania wci±gaj±cej cało¶ci.

Billy Neal - ¶piewa i występuje od pi±tego roku życia. Jego nauczyciel ¶piewu po wielu latach skomentował: "nigdy nie słyszałem takiego głosu, wtedy i teraz". Po zaangażowaniu do Royal English Opera w wieku o¶miu lat, swoje dzieciństwo spędził na występach w Wielkiej Brytanii. Przez rok występował w „¦nie Nocy Letniej” w Operze Covent Garden w Londynie, ¶piewaj±c role główne oraz wyst±pił w filmie z Sophi± Loren i Richardem Burtonem. W¶ród niezliczonych koncertów, ma w dorobku prywatny koncert dla Roberta Plant’a z Led Zeppelin. W Polsce współpracował ze ¶.p. Jarkiem ¦mietan±.
Wybrana dyskografia:
‘I Love The Blues’ 2011, ‘Live At Impart’ 2012, ‘I Belive’ 2013

Jacek Korohoda – gitarzysta i kompozytor, maj±cy w dorobku ponad 20 nagranych płyt oraz współpracę z m.in. Markiem Grechut±, Jarkiem ¦mietan±, Włodzimierzem Korczem, Beat± Rybotyck±, Agnieszk± Chrzanowsk± i zespołem Prowizorka Jazz Band. Prowadzi własne projekty autorskie.
Wybrana dyskografia:
‘If it Happens’ 2007, ‘Window to The Backyard’ 2010, ‘To Hear The Music’ – Prowizorka JB 2012.
STRONA GŁÓWNA